---
title: "Can I Sell Other Metals by Post (Silver, Platinum)?"
source: "https://goldealers.co.uk/knowledge/postal/can-sell-other-metals-by-post"
date: "2025-12-02"
---

# Can I Sell Other Metals by Post (Silver, Platinum)?

Gold isn't the only metal you can mail in. This article informs customers that they can also send silver, platinum, palladium, or other precious metals through the post to Goldealers. We outline any differences in process or precautions for these metals.

> **Quick Summary:** Yes. Goldealers' postal service isn't just for gold – you can mail in silver, platinum, palladium, or other precious metals too. The process is the same: secure your items, use our free insured Special Delivery pack, and we'll appraise and pay for each metal based on current prices. Just be sure to insure the package for the total value of all items (gold, silver, etc.). We handle mixed shipments and will provide a combined offer for everything.

## All Precious Metals Welcome

Understanding what you can send by post.

### What We Buy

**Accepted Metals:**

**Gold (All Purities):**
- 9ct, 14ct, 18ct, 22ct, 24ct
- Yellow, white, or rose gold
- Coins, bars, jewellery, scrap
- Any form or condition

**Silver:**
- Sterling silver (925)
- Britannia silver (958)
- Fine silver (999)
- Coin silver (900)
- Jewellery, flatware, coins, bars

**Platinum:**
- Platinum 950 (jewellery standard)
- Platinum 999 (bullion)
- Rings, chains, bars
- Industrial platinum

**Palladium:**
- Palladium 950 or 500
- Jewellery (less common)
- Industrial forms
- Coins or bars

**Other:**
- Dental gold/platinum
- Gold/silver filled (limited)
- Mixed lots accepted

> You can send multiple different metals in one package. We'll test and value each type separately, then provide a combined quote.

### What We Don't Buy

**Excluded Items:**

**Base Metals:**
- Copper, brass, bronze (unless containing precious metals)
- Stainless steel
- Aluminium
- Iron/steel

**Plated Items:**
- Gold-plated (no gold content)
- Silver-plated (EPNS)
- Rhodium-plated alone
- Chrome-plated

**Prohibited:**
- Radioactive materials
- Hazardous substances
- Live ammunition
- Illegal items

[Understanding plated vs solid precious metals](/knowledge/gold/gold-plated-gold-filled-value)

## Silver by Post

Specific considerations for mailing silver.

### Silver Characteristics

**Why Silver Is Different:**

**Weight vs Value:**
- Silver less valuable per gram than gold
- Same weight = lower value
- May need more silver to make postal sale worthwhile
- But still absolutely acceptable

**Density:**
- Silver less dense than gold
- Bulkier for same value
- Larger packages for equivalent worth
- Still fits in postal pack usually

**Tarnish:**
- Silver oxidises (turns black/dull)
- Doesn't affect scrap value
- No need to polish before sending
- We value metal content, not appearance

### Packaging Silver

**Special Considerations:**

**Weight Management:**
- Heavy silver items (large candlesticks, tea sets)
- May exceed single envelope capacity
- Consider multiple packages
- Or contact us for courier arrangement

**Tarnish Protection (Optional):**
- Anti-tarnish strips available
- Not necessary for scrap sale
- Zip-lock bags prevent further tarnish
- We don't pay more for untarnished silver

**Bulky Items:**
- Silverware fits in box better than envelope
- Use sturdy packaging
- Ensure well-cushioned
- May need slightly larger pack (contact us)

**Example:**
- 500g of silver (e.g., 6-8 forks and spoons)
- Value: ~£250-300 (at £0.50/g)
- Fits in standard postal pack
- Insured appropriately
- Posted same as gold

> Very large or heavy silver items (over 2kg) may be better sent via courier or multiple packages. Contact Goldealers to discuss optimal shipping for bulk silver.

### Silver Valuation

**Pricing Differences:**

**Market Price:**
- Silver price per troy ounce typically much lower than gold (historically 1/50th to 1/100th of gold price)
- Requires more weight to achieve similar value
- Price fluctuates daily with commodity markets
- Check current prices on financial websites or Goldealers' calculator
- More volume needed for similar pound value

**Purity Impact:**
- Sterling (925) = 92.5% silver
- Fine (999) = 99.9% silver
- Proportional value calculation
- Same principles as gold

**Dealer Offers:**
- Typically 85-95% of pure silver value
- Slightly wider margin than gold due to processing
- Still competitive and fair
- Based on live silver prices

[Complete guide to selling silver](/knowledge/silver/how-to-sell-scrap-silver)

## Platinum and Palladium

Higher-value metals with their own considerations.

### Platinum by Post

**Characteristics:**

**Value:**
- Platinum similar to gold in value per gram
- Sometimes higher, sometimes lower than gold
- Currently (example) ~£25-35/g
- Small amounts still valuable

**Weight:**
- Platinum very dense (slightly denser than gold)
- Heavy for size
- Rings can be surprisingly heavy
- Good for postal value-to-weight ratio

**Forms:**
- Mostly jewellery (rings especially)
- Some industrial (crucibles, wire)
- Occasionally bars
- Dental alloys

**Packaging:**
- Same as gold
- Small, dense, valuable
- Easy to secure
- Fits standard pack

### Palladium by Post

**Special Considerations:**

**Less Common:**
- Palladium jewellery rarer than gold/silver
- Mostly from 2009-2020 period
- Some industrial scrap
- Hallmarked Pd 950 or 500

**High Value:**
- Palladium sometimes very valuable per gram
- Recently exceeded gold price
- Small amounts = good value
- Worth sending

**Identification:**
- Look for "Pd" hallmark
- White metal, lighter than platinum
- Often confused with white gold
- We test to confirm

**Insurance:**
- Ensure adequate coverage
- Palladium's value can surprise
- Use Goldealers' pack (insured)
- Declare value accurately

[Complete guide to selling palladium](/knowledge/platinum-palladium/selling-palladium)

## Mixed Packages

Sending multiple metal types together.

### Combining Metals

**Single Shipment:**

**What You Can Include:**
- Gold items (various purities)
- Silver pieces
- Platinum ring
- Palladium jewellery
- All in one envelope

**Benefits:**
- One posting trip
- Single tracking
- Combined valuation
- One payment
- Convenient

**Packaging:**
- Separate metals if desired (optional)
- Individual bags for each type
- Or all together (we sort)
- Include inventory list
- Note what you're sending

**Example Mixed Package:**
- 3 gold 9ct chains (20g)
- 1 platinum 950 ring (5g)
- Assorted silver jewellery (100g)
- 2 gold Sovereigns
- All in Goldealers pack
- Insured for total value
- Posted together

> Mixed packages are common and welcome. We evaluate each metal type separately at its respective market price and provide a combined offer.

### Valuation Process

**How We Handle Mixed Lots:**

**Sorting:**
- Separate by metal type upon receipt
- Gold, silver, platinum, palladium groups
- Within each: separate by purity

**Testing:**
- XRF test each item
- Confirm metal and purity
- Weigh each group
- Calculate pure metal content

**Pricing:**
- Gold valued at gold price
- Silver at silver price
- Platinum at platinum price
- Each at current market rate

**Combined Offer:**
- Sum all metal values
- Single comprehensive quote
- Breakdown provided if requested
- Clear explanation

**Example Calculation:**
- Gold content: 15g pure gold @ £48/g = £720
- Silver content: 92.5g pure silver @ £0.60/g = £55.50
- Platinum content: 4.75g pure platinum @ £30/g = £142.50
- **Total offer: £918**

## Insurance Considerations

Ensuring adequate coverage for mixed metals.

### Calculating Total Value

**Pre-Send Estimate:**

**Individual Estimation:**
- Gold items: weight × purity × gold price
- Silver items: weight × purity × silver price
- Platinum items: weight × purity × platinum price
- Use Goldealers calculators for accuracy

**Combined Value:**
- Sum all estimated values
- Add 10-20% buffer for safety
- This is your insurance need
- Declare to Royal Mail

**Example:**
- Gold estimated: £1,200
- Silver estimated: £300
- Platinum estimated: £600
- **Total: £2,100**
- **Insure for: £2,500 (buffer included)**

### Package Limits

**Insurance Maximums:**

**Standard Pack:**
- Goldealers pack: typically £5,000 insured
- Covers most mixed shipments
- Adequate for typical sales

**High-Value Mixed Lots:**
- Total over £5,000: contact us first
- Multiple packages possible
- Enhanced insurance arrangeable
- Courier for very high values (£10k+)

**Splitting Strategy:**
- Gold in one pack (high value, small size)
- Silver in another (bulk, lower value per gram)
- Platinum with gold or separate
- Each fully insured
- Sent same day or staggered

> Goldealers will advise on best shipping strategy for high-value mixed lots. Contact us before sending if unsure about insurance needs.

## Processing Mixed Shipments

What happens when we receive multiple metals.

### Evaluation Time

**Additional Complexity:**

**Standard Single Metal:**
- 30-45 minutes evaluation
- Straightforward process

**Mixed Metals:**
- 45-90 minutes evaluation
- More testing required
- Sorting takes time
- Multiple calculations
- Still same-day offer usually

**Why Longer:**
- Each metal tested separately
- Different market prices checked
- Multiple weight measurements
- Quality control per metal type
- Detailed documentation

### Communication

**Your Offer:**

**Breakdown Provided:**
- Gold portion: X grams @ £Y = £Z
- Silver portion: A grams @ £B = £C
- Platinum portion: D grams @ £E = £F
- **Total: £(Z+C+F)**

**Transparency:**
- See exactly how valued
- Understand each component
- Ask questions if unclear
- Breakdown helps decision

**Acceptance:**
- Accept entire offer (all metals)
- Or decline entire shipment
- Cannot cherry-pick metals
- All or nothing policy

[What happens to your metals after sale](/knowledge/gold/what-happens-gold-after-selling)

## Postal Service Parity

Same service regardless of metal type.

### Identical Process

**For All Metals:**

**Free Pack:**
- Request Goldealers pack
- Same materials provided
- Use for any precious metal
- No charge

**Postage:**
- Pre-paid Special Delivery
- Insurance included
- Tracking enabled
- No cost difference

**Evaluation:**
- Professional testing
- Accurate weighing
- Fair market pricing
- Same-day typically

**Payment:**
- Same fast payment
- Bank transfer standard
- Same-day upon acceptance
- No delays

### Pricing Differences

**By Metal Type:**

**Gold:**
- Typically 90-95% of gold content value
- High purity = better percentage
- Competitive rates

**Silver:**
- Typically 85-90% of silver content value
- Lower percentage due to lower value
- Still fair market rate

**Platinum:**
- Typically 90-95% of platinum content value
- Similar to gold margins
- Depends on market

**Palladium:**
- Typically 90-95% of palladium content value
- High-value metal
- Good returns

**Why Variations:**
- Refining costs differ
- Market liquidity varies
- Processing complexity
- Volume considerations

> Despite percentage variations, all metals get fair treatment. Lower percentages on silver reflect its lower base value, not unfair dealing.

## Common Questions About Mixed Shipments

Addressing specific concerns.

### Can I Send Gold and Silver Together?

**Yes, Absolutely:**

**Process:**
- Pack all items together
- Note inventory (gold vs silver)
- One postage
- We sort and evaluate separately
- Combined offer provided
- Single payment

**Benefits:**
- Convenience
- One trip to Post Office
- Clear total value
- Efficient

### Do I Need Separate Bags?

**Optional:**

**Recommended:**
- Separate gold from silver (different values)
- Easier for you to track
- Helps us sort
- Prevents confusion

**Not Required:**
- We can sort mixed items
- Professional separation
- Won't miss any item
- Accurate testing regardless

**Best Practice:**
- Gold in one bag
- Silver in another
- Platinum/palladium in third
- All bags in one envelope

### What About Stones in Multi-Metal Items?

**Consistent Policy:**

**All Metals:**
- Stones removed before processing
- Returned to you
- No stone value in offer
- Secure packaging
- Separate return sometimes

**Examples:**
- Diamond in platinum ring: returned
- Pearl in silver brooch: returned
- Stones in gold earrings: returned
- Applies across all metals

[Complete guide to stones and selling](/knowledge/gold/should-remove-stones-before-selling)

## Frequently Asked Questions

**Q: Can I send silver or platinum to sell by post as well as gold?**  
A: Yes. Goldealers' postal service isn't just for gold – you can mail in silver, platinum, palladium, or other precious metals too. The process is the same: secure your items, use our free insured Special Delivery pack, and we'll appraise and pay for each metal based on current prices. Just be sure to insure the package for the total value of all items (gold, silver, etc.). We handle mixed shipments and will provide a combined offer for everything.

**Q: Can I mix gold and silver in the same package?**  
A: Absolutely. You can send gold, silver, platinum, and palladium all in one shipment. We'll sort them upon receipt, test each metal type separately, and provide a combined valuation. It's more convenient for you to send everything together, and we handle mixed packages routinely.

**Q: Does it cost more to send multiple metal types?**  
A: No. Goldealers' free pack and postage covers any precious metals you send, whether it's just gold, just silver, or a mixture. There's no additional charge for mixed shipments. The insurance and postage are pre-paid regardless of metal types.

**Q: Is silver worth sending by post, or is it too low-value?**  
A: It depends on quantity. A few silver rings might only be worth £20-30, which might not seem worth the effort. But a collection of silver jewellery or flatware totalling 200-300 grams could be worth £150-250, making it very worthwhile. Our free postage means there's no cost to you, so even modest amounts can be economical to send.

**Q: How do you value mixed packages?**  
A: We evaluate each metal separately at its respective market price. Gold is priced at the gold rate, silver at silver rate, platinum at platinum rate, etc. We then sum all the values and provide a combined offer. You'll see a breakdown showing the value attributed to each metal type.

**Q: Can I send just silver without any gold?**  
A: Yes, definitely. You can send any precious metal on its own. The pack is called a "Gold Pack" by convention, but it's perfectly fine to use it for silver, platinum, or palladium alone. We buy all precious metals, not just gold.

## Next Steps

Goldealers' postal service accommodates all precious metals with the same professional, secure process. Whether you're sending gold, silver, platinum, palladium, or a combination, expect fair evaluation and prompt payment.

**Useful Resources:**
- [Complete postal selling guide](/knowledge/postal/how-to-sell-gold-by-post)
- [Selling silver specifically](/knowledge/silver/how-to-sell-scrap-silver)
- [Selling platinum guide](/knowledge/platinum-palladium/selling-platinum-jewellery)

**Request your free multi-metal compatible pack from Goldealers today.**

---

*Published by Goldealers Ltd · https://goldealers.co.uk/knowledge/postal/can-sell-other-metals-by-post*
